A csüngőágú fikusz (Ficus benjamina) bemutatása, gondozása

Kép forrása: Pixabay.com
A csüngőágú fikusz vagy kislevelű fikusz (Ficus benjamina) Délkelet-Ázsiában honos örökzöld fa vagy cserje. Eredeti élőhelyén a több tíz méteres magasságú példányok sem ritkák, szobanövényként tartva, néhány méteres magasságot ér el.
Magyarországon az egyik legnépszerűbb szobanövény, beltéri növénydekorációk tervezésekor is gyakran használják. A növény fő díszét formája és könnyed lombozata adja. Sima zöld levelű, valamint tarka levelű változatban is árulják a kertészetek.
Fontos megemlíteni, hogy a növény mérgező, ezért veszélyt jelenthet például a lakásban tartott kisállatokra, ha azok szeretnek rágcsálni. A csüngőágú fikusz tejnedve irritáló hatású, ezért érdemes felvenned egy kesztyűt például a növény metszése és átültetése során.
Sikeres neveléséhez állandó, átlagos körülményeket kell teremteni, mivel érzékeny a huzatra, a helyváltoztatásra, rosszul tűri a kevés fényt, valamint a helytelen öntözést is. Ha valamit rosszul csinálsz a gondozása során, akkor a fikuszod lombvesztéssel, levelei ledobásával „hálálja” meg.
Elhelyezés, hőmérséklet

Kép forrása: Pixabay.com
Világos helyen érzi magát legjobban, ahol tűző nap nem érheti sokáig. Válassz számára kellemesen meleg, világos helyet, ahol nincs huzat.
Öntözés, tápoldatozás
A csüngőágú fikusz közepes vízigényű növény, rendszeres, mérsékelt öntözést igényel. Érdemes megvárnod, hogy két öntözés között kicsit kiszáradjon a földje, télen kevesebbet öntözd.
A túlöntözés, pangó víz hatására a gyökerek rothadni kezdenek, ami a növény végét is jelentheti. A túlöntözésre a levelek ledobása is figyelmeztethet. Nyáron kéthetente tápoldatozd, meghálálja a növény!
Párásítás
A csüngőágú fikusz, a legtöbb fikuszhoz hasonlóan nem szereti a száraz levegőt, ez ellen a levelek vízzel való permetezésével, azaz közvetlen párásítással védekezhetsz.
Kártevők, betegségek
Kártevők közül a viaszos pajzstetvek, valamint a takácsatkák megjelenésére számíthatsz, ha túl száraz és meleg levegőjű helyen tartod. Huzat és túlöntözés hatására ledobja a leveleit. Ha télen hűvös és nedves helyen tartod, szintén jelentkezhet levélvesztés.
Átültetés
Ha a fikuszod kinőtte a cserepét, vagy már nagyon tömörödött és kimerült a földje, akkor tavasszal ültesd át B típusú virágföldbe.
Szaporítás
Szaporítani levéldugvánnyal, vagy félfás dugvánnyal tudod. A gyökeresedéshez kellemesen meleg, világos hely, és pára szükséges.
A dugványok gyökeresedése lassú folyamat. Légy türelmes, mérsékelten öntözd a dugványokat, míg fejlődésnek indulnak.
Metszés
A fikuszokat metszéssel alakíthatod, és javíthatsz a formájukon, ha fényhiányos helyen megnyúltak. A csüngőágú fikusz kimondottan jól alakítható. A metszéshez érdemes kesztyűt húznod, és leteríteni a növény alatt a padlót, a csepegő tejnedv miatt.
Figyelj rá, hogy egy-egy ágat vagy tőből vágj le vagy egy levélnél vágj el. Érdemes lentről felfelé haladva végezned a metszést. Ha ezzel végeztél forgasd meg a növényt, vagy részletenként haladj körbe.
Képek forrása: Pixabay.com