A fokföldi ibolya bemutatása
A fokföldi vagy afrikai ibolya (Saintpaulia ionantha) a csuporkafélék családjába tartozik, a kelet-afrikai Uzambara hegységben őshonos.
Kis helyigényű, rendkívül mutatós szobanövény, melynek virágaiban nagyon sokáig gyönyörködhetsz, ha megfogadsz néhány egyszerű gondozási tanácsot.
A fokföldi ibolya gondozása
Elhelyezés, hőmérséklet
A fokföldi ibolya magas fényigényű növény, de a tűző napot nem szereti. Félárnyékos környezetet is kibírja, bár nem ideális számára.
Igényli a kellemesen meleg hőmérsékletet, ez nyáron 18-22 fok, míg télen a nyugalmi időszakban alacsonyabb 16 fok. A hirtelen hőmérsékletváltozásoktól, valamint a huzattól óvnod kell.
Öntözés, párásítás
Az öntözés során arra figyelj, hogy földjét mindig tartsd nedvesen, az öntözések közötti időszakban a föld felszínét, hagyd egy kicsit kiszáradni. Az öntözéshez szobahőmérsékletű vizet használj.
Az öntözővíz ne érje a leveleket, csak a talajt. Kedvelei a magas páratartalmat, ennek biztosítására, állítsd nedves kavicsrétegre a cserepét.
Betegségek, kártevők
A kártevők közül a levéltetvekre és a viaszos tetvekre is érzékeny. Ha túlöntözöd tőrothadás jelentkezhet, a tűző nap, a levelek sárga foltos elszíneződését eredményezi.
Lisztharmat vagy botrítisz is megfertőzheti, ezt a penészes levelek és virágok jelzik.
Szaporítása levéldugvánnyal a legegyszerűbb.
A fokföldi ibolya szaporítása dugványozással
A fokföldi ibolyát levéldugványról szaporíthatod a legegyszerűbben. A szaporításhoz a növény egy-egy levelére lesz szükséged, valamint egy pohár vízre, és kellemesen meleg helyre.
Olyan leveleket szedj le, amelyeknek a levélnyele legalább 3cm-es, de az sem baj, ha kicsit hosszabb.
Tölts egy pohárba, vagy mondjuk befőttesüvegbe vizet, és állítsd bele a leveleket. A vizet néhány naponta cseréld, és figyelj arra is, hogy a szár mindig a vízbe érjen.
A gyökerek kifejlődése után, apró levelek is megjelennek, ekkor éri el a dugvány, azt az állapotot, amikor már elültetheted, lazább szerkezetű, tápanyagban gazdag virágföldbe.
Képek forrása: Pixabay.com