A mimóza (Mimosa pudica) bemutatása, gondozása
A mimóza vagy szemérmes mimóza (Mimosa pudica) egy igazán különleges növény, mely eredetileg Dél-Amerikából származik.
Az érintésre, apró lapított tűszerű leveleinek összecsukódásával, erősebb behatás esetén a teljes levél lehajlásával reagál.
Gondozása során, saját bőrödön is megtapasztalhatod, hogy honnan is ered a mondás, “Ne légy már olyan mimóza!”. Érzékeny növény, mely nem bírja a száraz levegőt, és a fényhiányos környezetet sem. Fontos megemlíteni, hogy a mimóza, mérgező növény!
Elhelyezés, hőmérséklet
A mimóza szereti a meleget, a szobahőmérséklet ideális számára, emellett a megfelelő fejlődéshez sok fényre van szüksége. Olyan szobában érzi igazán jól magát, ahol a kellemes meleg állandó, és természetes fény, napfény is éri. Fontos, hogy a körülmények állandók legyenek.
Öntözés, tápoldatozás
Vízigénye átlagos, ezért mérsékelten öntözd, ne öntözd túl, de ne is száradjon ki a földje. A túlöntözés hatására a gyökerei könnyen elkezdenek rothadni, ami a növény pusztulását eredményezheti.
Ha azt szeretnéd, hogy igazán szépen növekedjen, rendszeresen tápoldatozd.
Párásítás
A mimóza kimondottan szereti a páradús levegőt, ezért párásítanod kell közvetlen párásítással (vízzel való permetezéssel), vagy közvetett párásítással.
A párásítás, azért is lényeges, mert a száraz, meleg levegő kedvez a kártevők megjelenésének, a takácsatka, a tripsz és a pajzstetű is kedveli ezeket a körülményeket.
Szaporítás
A mimózát magvetéssel tudod szaporítani, akár már február végén elvetheted magjait, általános virágfölddel töltött cserépbe. A magokat, elég csak vékonyan takarni.
Videó a mimóza gondozásáról:
Összefoglalva:
Elhelyezés: világos, meleg helyet keress számára, ahol állandók a körülmények.
Öntözés: öntözd rendszeresen, de mértékkel. Földje legyen mindig kicsit nedves. Ne öntözd túl, és ne is száradjon ki.
Tápoldatozás: rendszeresen adj neki tápoldatot.
Párásítás: szereti a párás környezetet, gondoskodj közvetett, vagy közvetlen párásításról, ez segít a kártevők elleni védekezésben is.
Szaporítás: magról szaporíthatod, magjait már tél végén el lehet vetni cserépbe.
Kártevők, betegségek: száraz levegőjű, meleg helyen megtámadhatja tripsz, takácsatka és pajzstetű is.
Képek forrása:
Pixabay.com
Flickr / Szerző: Eric Hunt / Licence: CC BY-NC-ND 2.0
Flickr / Szerző: Lalithamba / Licence: CC BY 2.0
Források: Felsőfokon.hu; Botanikaland.hu