Zebralevél fajok (Calathea sp.) bemutatása képekkel

Calathea makoyana / Kép forrása: Wikipédia / Szerző: Krzysztof Ziarnek, Kenraiz
A zebralevél (Calathea) Amerika trópusi vidékein őshonos növénynemzetség, mely a nyílgyökérfélék családjába tartozik.
Az üzletekben, kertészetekben leggyakrabban a kehelyvirágként, vagy pávás zebralevélként ismert Calathea makoyana, a világoszöld mintázatú Calathea zebrina, a lándzsás levelű Calathea lancifolia, az érdekes mintázatú, festett zebralevél Calathea picturata, valamint a nemcsak levélzetével, hanem sárga virágokkal is díszítő Calathea crocata fordul elő.
Calathea makoyana – Kehelyvirág, pávás zebralevél
A pávás zebralevél nagyméretű kerekded, kissé tojás alakú leveleinek mintázata hasonlít a lándzsás zebralevélére, azonban a világoszöld leveleket díszítő sötétzöld foltok valamivel elnagyoltabbak.
Calathea lancifolia – Lándzsás zebralevél

Calathea lancifolia / Kép forrása: Wikipédia / Szerző: Dinkum
A lándzsás zebralevél levelei tollakra hasonlítanak, keskenyek és hosszúkásak. A levelek széle hullámos, a levelek szára és fonákja pedig pirosas színben pompázik. Mintázata is rendkívül izgalmas, világoszöld alapon sötétzöld sávok és pettyek díszítik.
Calathea zebrina – Csíkolt vagy csíkos zebralevél

Calathea zebrina / Kép forrása: Wikipédia / Szerző: Krzysztof Ziarnek, Kenraiz
A csíkos zebralevél levelei a pávás zebralevéléhez hasonlóan nagyméretűek, kerekdedek, viszont kicsit hosszúkásabbak. A levelek sötétzöld és világoszöld csíkosak, a levelek fonákja egyszínű világoszöld színű.
Calathea crocata – Sáfrányos zebralevél

Kép forrása: Flickr / Szerző: Dietmut Teijgeman-Hansen / Licence: CC BY-NC-ND 2.0
A sáfrányos zebralevél egy igen különleges külsejű zebralevél faj, ugyanos nem csak leveleivel, hanem sárga, hosszú száron nyíló virágaival is díszít. Levelei egészen sötét, zöld árnyalatúak, szélük hullámos, a levél fonákja sötétlila árnyalatú.
Calathea lietzei

Calathea lietzei / Kép forrása: Wikipédia / Szerző: Montrealais
A Calathea lietzei levelei hosszú levélnyélen ülnek, a levelek hosszúkásak, hegyesedő levélvéggel. A levelek sötétzöld és világoszöld csíkokkal díszítettek, kissé hullámos szélűek.
Calathea ornata – Csíkos zebralevél

Calathea ornata / Kép forrása: Wikipédia / Szerző: BiRdY777
A csíkos zebralevél levelei nagyméretűek, kerekdedek kissé hosszúkásak, hosszú, vékony levélnyélen ülnek. A levelek alapszíne olajzöld, melyet világos színű, fehér vagy rózsaszín csíkok tarkítanak.
Calathea picturata – Festett zebralevél
A festett zebralevél levelei nagyméretűek és kerekded kissé ovális formájúak. A fajtától függően eltérő a mintázatuk.

Calathea picturata ‘Vandenheckei’ / Kép forrása: Wikipédia / David J. Stang
A Calathea picturata ‘Vandenheckei’ esetében a levélzet főerét világos sáv, a levelet pedig a levélszéltől beljebb, egy világos, cikcakkos sáv díszíti, egyfajta belső szegélyként.
A Calathea picturata ’Argentea’ mintázata kissé egyszerűbb, a levél belső része világoszöld árnyalatú, melyet körben egy sötétebb zöld sáv díszít.
A zebralevél fajok (Calathea sp.) gondozása
Elhelyezés, hőmérséklet
A zebralevél egész évben félárnyékos vagy világos környezetet, napközben legalább 20, éjjel minimum 16 fokos hőmérsékletet igényel. Kevés fény hatására mintázata kifakul, veszít szépségéből. Ha túl hideg a földje, növekedési problémák jelentkeznek.
Öntözés, tápoldatozás
Az öntözés során tartsd mérsékelten nyirkosan, ne öntözd túl, de ne is hagyd, hogy kiszáradjon a növény földje. Az öntözéshez lágy, szobahőmérsékletű vízet használj. Tápoldatozni kis töménységű tápoldattal kell, márciustól augusztusig kéthetente, a többi évszakban nem szükséges tápoldatoznod.
Párásítás
A zebralevél eredeti trópusi élőhelyéből adódóan páraigényes növény, szereti ha a a helyiség levegője, ahol tartod párás. A magas páratartalmat gyakori permetezéssel biztosíthatod számára.
Átültetés, szaporítás
Átültetni évente kell, erre nyáron érdemes sort kerítened. Az ültetéshez A virágföldet használj. Szaporítani is ilyenkor érdemes, így csak egyszer kell bolygatnod a növényt. Szaporítani a gyöktörzs osztásával tudod.
Összefoglalva:
Elhelyezés: helyéül világos, vagy félárnyékos, szobahőmérsékletű helyet keress. A nappali hőmérséklet legalább 20fok legyen, és éjszaka se legyen hidegebb a szoba 16foknál.
Öntözés: az öntözés során tartsd mindig kicsit nedvesen a földjét, de a túlöntözést kerüld.
Tápoldatozás: tavasszal és nyáron kéthetente kapjon tápoldatot, a többi évszakban elhagyhatod a tápoldatozást.
Párásítás: eredeti élőhelyéből adódóan páraigényes növény, ezért rendszeresen kell párásítanod.
Átültetés: évente egyszer nyáron kell átültetned, A típusú virágföldbe.
Szaporítás: szaporítani a nyári átültetéskor a gyöktörzs osztásával és elültetésével tudod.
Kártevők, betegségek: problémát a nem megfelelő gondozás okozhat. Ha a talaj túl hideg, akkor növekedési problémák jelentkeznek, fényhiányos helyen kifakul a levelek mintázata.
Képek forrása: Wikipédia / Szerző: David J. Stang
Wikipédia / Szerző: BiRdY777
Wikipédia / Szerző: Montrealais
Wikipédia / Szerző: Krzysztof Ziarnek, Kenraiz
Wikipédia / Szerző: Krzysztof Ziarnek, Kenraiz
Flickr / Szerző: Dietmut Teijgeman-Hansen / Licence: CC BY-NC-ND 2.0
Forrás: Szobanövények – Halina Heitz