A begóniák között szobanövényként valamint kerti növényként tartható fajokat egyaránt találhatsz. Bejegyzésemben 3 kertben nevelhető begónia fajt mutatok be képekkel és a legfontosabb gondozási tudnivalóikkal együtt.
1. Kerti begónia (Begonia semperflorens) bemutatása, gondozása
A kerti begónia, mindignyíló begónia vagy szőlővirág (Begonia semperflorens) alacsony termetű egynyári növény, melyet balkonládába, kőedénybe és virágágyásba egyaránt ültethetsz.
A kerti begónia népszerű növény viszonylag egyszerű gondozhatósága és dekoratív virágai miatt, gyakran találkozhatsz vele közterületek virágágyásaiban is.
Rózsaszín, piros vagy fehér színű virágai nyáron díszítenek. A növény minden része mérgező!
Ültetési helyéül napos, világos vagy félárnyékos helyet is választhatsz, igaz a tartós tűző napot annyira nem szereti. Lehetőség szerint lazább szerkezetű, tőzeges talajba ültesd.
Mérsékelt öntözést igényel, ha a forró, száraz nyarakon locsolod, azt meghálálja. Az elnyílt virágok eltávolításán kívül, más teendőd nem akad vele. Szaporítani magról és dugványozással lehet.
2. Sárkányszárny begónia (Begonia ‘Dragon Wing’) bemutatása, gondozása
A sárkányszárny begónia (Begonia ‘Dragon Wing’) rendkívül dekoratív közepes magasságú növény, melyet dézsába, kaspóba, ámpolnába, más virágok társaságába egyaránt ültethetsz.
Rózsaszín vagy piros színű virágai nyáron díszítenek. A virágok előnye, hogy az elnyílt virágok maguktól lepottyannak a növényről, így nem kell külön feladatként eltávolítanod ezeket. Dús habitusú, erőteljes növekedésű növény, melynek íves hajtásain szárnyformájú, fényes felületű levelek sorakoznak.
A sárkányszárny begónia félárnyékos helyen, jó vízáteresztő, tápanyagban gazdag talajba ültetve fejlődik legszebben, rendszeres, de mérsékelt öntözés, valamint tápoldatozás mellett. Napos, valamint árnyékos helyen is boldogul, de ez már kevésbé ideális a számára, a legjobb, ha délelőtt éri csak napfény.
Világos, fagymentes helyen sikerrel átteleltetheted, ilyenkor kevesebb vizet adj neki. Érdemes visszametszened. Szaporítani dugványozással tudod a legegyszerűbben.
3. Gumós begónia (Begonia x tuberhybrida) bemutatása, gondozása
A gumós begónia (Begonia x tuberhybrida) alacsony termetű, bokros növekedésű, gumós évelő növény, mely a trópusi vidékekről származik. Virágágyásba valamint balkonládába egyaránt ültetheted. Minden része mérgező!
A növény fő díszét piros, rózsaszín, narancssárga, sárga vagy fehér színben játszó virágai adják, melyek nagyon hosszan, tavasz végétől, az ősz első feléig nyílnak, ha megfelelően gondozod.
A gumós begónia árnyékos, vagy félárnyékos helyen érzi jól magát, napon könnyen megég. Lazább szerkezetű, kissé savas, tőzeges földbe ültesd, és rendszeresen öntözd, valamint a nyár folyamán tápoldatozd is. Az öntözés során figyelj rá, hogy leveleit ne érje víz.
A gumós begónia fagyérzékeny növény, a tél a növény nyugalmi időszaka. Miután a növény szára leszárad, távolítsd el, a gumót pedig ásd ki és nézd át nincsenek-e rothadó részei.
Ha igen, akkor ezeket vágd le, és kezeld a gumót gombaölő szerrel. A gumókat fagymentes, szellős, száraz helyen kell teleltetned. Kiültetni következő tavasszal, a fagyveszély elmúltával lehet őket.
Szaporítani a gumók szétosztásával, hajtásdugványozással valamint magról is tudod.
Képek forrása:
Pixabay.com
Forrás: Botanikaland – Gumós begónia