A sáfrány (Crocus) fajok kis termetű hagymás növények, melyek remekül mutatnak sziklakertben, virágágyásban más hagymás virágok társaságában.
Bejegyzésemben 6 sáfrány (Crocus) fajt gyűjtöttem össze, és mutatok be képekkel együtt. Ha szeretnél részletesen is olvasni a sáfrányok gondozásáról, látogass el a citygreen.hu weboldalra.
1. Tavaszi sáfrány (Crocus vernus)

Kép forrása: Wikipédia / Szerző: Smihael
A tavaszi krókusz vagy tavaszi sáfrány (Crocus vernus) alacsony termetű, hagymás évelő növény, melynek nemesített változatait forgalmazzák a kertészetek.
Eredeti élőhelyét Európa hegyvidékei jelentik, a kertben kerti utak szegélyezésére, sziklakertbe, valamint nagyobb csoportban, a kert természetes hatású részeibe is ültetheted.
Levélzetét vékony levelek alkotják, melyeket fehér csík díszít. Fehér, vagy a lila különböző árnyalataiban pompázó virágai tavasszal nyílnak. A virágok érdekessége, hogy este és borongós időben összecsukódnak.
2. Korai sáfrány (Crocus chrysanthus)

Kép forrása: Flickr / Szerző: Bob Gutowski / Licence: CC BY-NC-SA 2.0
A korai sáfrány (Crocus chrysanthus) alacsony termetű, hagymás évelő növény, mely Kis-Ázsiában valamint a Balkán-félszigeten honos. A jellemző virágszíne a sárga és krém sárga, de rengeteg más színű hibrid változatot is forgalmaznak a kertészetek.
Levélzetét vékony, tőálló levelek alkotják, melyeket fehér csík díszít. Virágai, nevéhez hűen, nagyon korán már a tél legvégén, valamint kora tavasszal pompáznak. Sziklakertbe, balkonládába, a kertbe csoportosan, például lombhullató, fák, cserjék alá egyaránt ültetheted.
3. Kétvirágú sáfrány (Crocus biflorus)

Kép forrása: Wikipédia / Szerző: Meneerke bloem
A kétvirágú sáfrány (Crocus biflorus) alacsony termetű, hagymás évelő növény, mely Irántól egészen az olasz hegyvidékekig előfordul.
A jellemző virágszíne a nagyon világoskék, vagy halványlila. A virágok szirmainak külsejét gyakran sötétebb árnyalatú csíkok díszítik.
Sziklakertbe, évelő ágyás szegélyébe, vagy csoportosan, például lombhullató, fák, cserjék alá egyaránt ültetheted.
4. Illír sáfrány (Crocus tommasinianus)

Kép forrása: Wikipédia / Szerző: Meneerke bloem
Az illír sáfrány (Crocus tommasinianus) alacsony termetű, hagymás évelő növény, mely hazánkban védettséget élvez. A jellemző virágszíne a fehér, valamint a lila különböző árnyalatai.
Levélzetét vékony, tőálló levelek alkotják, melyeket fehér csík díszít. Virágai már egészen kora tavasszal pompáznak. Sziklakertbe, balkonládába, a kertbe csoportosan, például lombhullató, fák, cserjék alá egyaránt ültetheted.
5. Pompás sáfrány (Crocus speciosus)

Kép forrása: Wikipédia / Szerző: Meneerke bloem
A pompás sáfrány (Crocus speciosus) alacsony termetű, hagymagumós évelő növény, mely ősszel díszít virágaival. Eredeti élőhelyét Irán, Törökország, valamint a Kaukázus vidéke jelenti.
Természetes hatású ligetes kertrészekbe, sziklakertekbe, talajtakaró növény társaságába egyaránt ültetheted. Napfényben nyíló nagyméretű virágai kékeslila, vagy fehér színben játszanak.
6. Csinos sáfrány (Crocus pulchellus)

Kép forrása: Wikipédia / Szerző: Meneerke bloem
A csinos sáfrány (Crocus pulchellus) alacsony termetű, évelő hagymás növény, mely Törökországban, valamint a Balkán-félsziget területén őshonos. Közeli rokona a jóféle sáfránynak vagy fűszersáfránynak (Crocus sativus).
Ősszel nyíló virágaival a sziklakert, vagy a nagyobb, lombos fák alatti üres területek érdekes színfoltja lehet. Ha ideálisak számára a körülmények könnyen elszaporodik. Halványlila, kissé kékes árnyalatú virágai, a fűszerű, szálas levelek kihajtása előtt nyílnak ki.
Képek forrása:
Flickr / Szerző: Bob Gutowski / Licence: CC BY-NC-SA 2.0
Wikipédia / Szerző: Meneerke bloem
Wikipédia / Szerző: Meneerke bloem
Wikipédia / Szerző: Meneerke bloem
Flickr / Szerző: Katya / Licence: CC BY-SA 2.0
Flickr / Szerző: Katya / Licence: CC BY-SA 2.0
Wikipédia / Szerző: Meneerke bloem
Forrás: Botanikaland – Csinos sáfrány