Az ecetfa, vagy más néven ecetszömörce vagy torzsás szömörce (Rhus typhina) Észak-Amerika keleti részén, elsősorban az Amerikai Egyesült Államok északkeleti és középnyugati területein őshonos lombhullató alacsony fa, vagy ritkább esetben sátoros ágrendszert nevelő cserje. Hazánkban kerti dísznövényként tartják, utcafronti növényként is gyakori, de szoliterként, kerti sorfaként, és csoportokban ültetve is találkozhatunk vele. Dekoratív fa, melyet gondozni is egyszerű, ezért meglehetősen népszerűvé vált az elmúlt években.
Az ecetfát nemcsak a lombozata miatt ültetik, hanem csavarodó, szabálytalan törzse miatt is. Az ecetfa terméseket is nevel, melyek feltűnően vöröses árnyalatúak, és gyakran a lombhullás után is díszítik a fát. Közepesen magas, 3-5 méterre nő meg. Szárnyasan szeldelt, hosszúkás, lándzsa alakú levelei egymással szemben, párosan alkotják a lombozatát. A levelek élénkzöldek, de ősszel gyönyörű narancssárga vagy piros árnyalatban pompáznak.
Gondozás
A gondozása nagyon egyszerű, hiszen egy igénytelen növényről van szó, amit kezdő kertészek is sikeresen tudnak nevelni. Jól viseli a szennyezettebb levegőt, a szárazságot és a tápanyagszegény talajt is, ezért társasházak elé, közterületekre is remek választás.
Talajigény
Talaj szempontjából egyetlen igénye van az ecetfának, hogy jó vízáteresztő képessége legyen, a típusára viszont egyáltalán nem érzékeny. Ha nagyon kötött a talaj, mindenképp lazítsuk fel ültetés előtt.
Tápozás
A gyenge talajokban is megél az ecetfa, külön tápozást nem igényel.
Fényigény
Fényigényes növény, ezért napos, világos helyen érzi magát a legjobban. Kerülhet félárnyékba is, viszont ebben az esetben ősszel nem vált színt a lombozata.
Vízigény
Az ecetfa vízigénye alacsony, a fiatal példányokat azonban érdemes rendszeresen öntözni. Az idősebb növény már jól bírja a szárazságot, csak a hosszú, aszályos időszakban kell öntözésről gondoskodni a számára.
Szaporítás
Az ecetfa gyökérsarjakkal könnyen szaporítható.
Metszés
Különösebb metszést nem igényel, csak akkor kell metszeni, ha a jellegzetes ecetfa formát szeretnénk megtartani.
Ültetés, átültetés
Az ecetfa ültetését márciustól októberig bármikor elvégezhetjük, nem igényel semmilyen speciális előkészítést.
Betegségek, kártevők
Betegségekkel és kártevőkkel szemben meglehetősen ellenálló.
Érdekességek
Gyakran keverik össze a bálványfával, ami az ecetfával ellentétben egy igen kártékony növény. Vásárlás előtt mindenképp érdemes alaposan tájékozódni, hogy a jó növényt válasszuk. Az a tévhit is terjed, hogy az ecetfa terméséből limonádé készíthető, ami nem igaz, így nem célszerű kísérletezni vele.