Az encián (Lycianthes rantonnetii vagy Solanum rantonnetii) Paraguay és Argentína területén őshonos növény. Magyarországon dézsás dísznövényként tartható. Fagyérzékenysége miatt teleltetést igényel.
Tölcsér alakú, fehér vagy kékes színben játszó virágaival, könnyed, hosszúkás és egyben kerekded levelek alkotta lombozatával, teraszod különleges dísze lehet. Látványos virágai májustól kezdve, egész nyáron díszítenek. Jól mutat önállóan is, de akár más balkonnövényekkel is társíthatod.
Gondozás
Az encián gondozása odafigyelést igényel, mert víz, tápanyag és fény tekintetében is igényes. Kezdők számára nem a legjobb választás, de megfelelő gondozással ők is szép növényt nevelhetnek belőle.
Talajigény
Talaj tekintetében nem annyira igényes, jó szerkezetű, tápanyagban gazdag talajt keress a számára.
Tápozás
Az encián tápanyagigényes növény, ezért rendszeresen kell tápoldatoznod.
Fényigény
Az encián fényigényes dísznövény, elhelyezéséhez világos, esetleg tűző napos, széltől védett helyet keress.
Hőigény
Az encián hőigénye átlagos, a túlzottan nagy melegeket nem kedveli, de alapvetően kellemesen meleg helyet érérdemes keresni a számára.
Vízigény
Az encián vízigényes dísznövény, ezért rendszeresen öntözésről kell gondoskodnod. Fontos, hogy a talaj mindig egy kicsit nedves legyen.
Szaporítás
Szaporítani dugványozással tudod, melyre a legjobb időszak a nyár. A dugványozáshoz 10-20 cm-es egészséges hajtásokra van szükség. A hajtásokról szedd le az alsó leveleket. A hajtás szárát mártsd gyökereztető hormonba (ezt a lépést elhagyhatod) és ültesd el lazább szerkezetű földdel töltött cserépbe. A cserepeket tartsd olyan helyen ahol nem tűzi őket a nap, és biztosíts párás környezetet. Kb. 1-1,5 hónap alatt meggyökeresednek a dugványok.
Teleltetés
Az encián teleltetése nem igazán tér el a többi dézsás növényétől. Kb. 5 fok körüli teleltetési hőmérsékletet igényel, igaz 10 fokig különösebb probléma nélkül áttelel. Teleltetés előtt érdemes ellenőrizni a növényt, nincsenek-e rajta kártevők. Ha van, előbb meg kell tőlük szabadulni, mielőtt téli pihenőre megy a növény, ha nem, akkor is érdemes a növényt megtisztítanod a portól, szennyeződésektől. A teleltetés helyéül védett, világos helyet válassz – bár sötétben is áttelel – és csak ritkán öntözd a növényt. Ha ezt a pár egyszerű tanácsot betartod, valamint tavasszal erőteljesen visszametszed, akkor nyáron igazi virágzuhataggal örvendeztet meg.
Metszés
Dúsabb és szebb formát érhetsz el, ha nyáron megszabadítod a túl hosszú ágaitól, és megmetszed a növényt.
Betegségek, kártevők
Az enciánnak több kártevője is van, az atkák és a tetvek is megtámadják őket. A teleltetés előtt mindenképp nézd át a növényt, nincsenek-e rajta kártevők. Amennyiben kártevőket találsz, távolítsd el őket. Először vegyszermentes megoldással próbálkozz, ha ez nem oldja meg a problémát, használj rovarölő szert.
Mérgező hatása
Az encián mérgező növény, ezért kisgyerekektől és háziállatoktól célszerű távol tartani.
Összefoglaló
Az encián Paraguay és Argentína területéről származó növény, melyet Magyarországon dézsás dísznövényként szoktak tartani. A gondozása nem mondható a legegyszerűbbnek, mert víz, tápanyag és fényigényes, emellett metszést és teleltetést is igényel. A kártevők is megtámadhatják, ezért csak azok válasszák, akik kellő időt és odafigyelést tudnak szánni a gondozására.