Az ibolya (Viola) az ibolyafélék családjába tartozó növénynemzetség, melynek közel 400 faja van, és szerte a világon megtalálható. Az ibolya fajok megtalálhatóak a trópusi és szubtrópusi területeken, de az északi és a déli mérsékelt égövben is, a Tűzföldtől az Andokig meglehetősen széles körben terjedtek el. Magyarországon is számos fajuk él. Leggyakrabban az illatos ibolyával találkozhatunk, de az erdei ibolya is gyakori a természetes hatású kertekben. Természetesen számos más faját is ismerhetjük, mint például az árvácskát, mely szintén az ibolya nemzetségbe tartozik.
Az illatos ibolya apró, évelő növény, mely a tél elmúltával az elsők között jelenik meg tavasszal. Kedves megjelenése miatt meglehetősen kedvelt növény. Erdőkben is megtalálható, de kertekben is egyre inkább elterjed. Levelei szív alakúak, virágai vékony száron nyílnak, lila, fehér és rózsaszín színben pompáznak.
Gondozása
Az ibolya egy nagyon könnyen gondozható növény, ugyanis nincsenek különösebben nagy igényei, ennek köszönhetően viszonylag könnyen és gyorsan el is tud terjedni a kertben, sőt, akár magától is fel tud bukkanni.
Talaj igény
Tápanyagban, humuszban gazdag, nyirkos-nedves talajban fejlődik a legszebben.
Tápozás
Tápozást nem igényel, de érdemes humuszos, tápanyagban gazadag talajba ültetni.
Fényigény
Leginkább az árnyékos, félárnyékos helyeket kedveli, természetes környezetében is ilyen helyeken találhatod meg, így a kertben is ilyen helyet érdemes keresni a számára.
Vízigény
Szereti, ha a földje kissé nyirkos, de alapvetően nem igényel külön öntözést, kivéve a nagyon aszályos időszakokban.
Szaporítás
Magról és tőosztással is szaporítható, de az önvető képessége is nagyon jó, magától is könnyen elszaporodik.
Ültetés, átültetés
A bolygatást jól tűri, ha túlzottan elszaporodik, nyugodtan átültethetjük.
Virágzás
Tavasszal, április, május környékén hozza lila, fehér vagy rózsaszín virágait.
Betegségek, kártevők
Nagyon ellenálló növény, a betegségek nem jellemzőek rá.