A páfrányok népszerűsége a 19. század óta szinte töretlen. Az akkori kor embereit annyira elbűvölték a különleges külsejű páfrányok, hogy a szállodák és az elegáns hallok elmaradhatatlan növényei lettek. A viktoriánus Angliában igazi kultusza lett a páfrányoknak, aminek bizonyítéka például az is, hogy a páfrányok számára művészi megmunkálású üveg és öntöttvas vitrineket készítettek.
A páfrányok a letűnt korok ma is élő képviselői, melyek az egész világot benépesítik. Már 250-400 millió évvel ezelőtt is éltek páfrányok, melyek valódi páfrány alosztályába 200 nemzetség és 9000 faj tartozik. A páfrányok szinte a világ bármely területén megtalálhatók, az esőerdők és hazai erdők talaján árnyékos, félárnyékos helyen, az esőerdők hatalmas fáinak lombkoronájában, de akár még a naposabb fekvésű sziklafalakon és a vízfelszínen is.
A páfrányok kialakulásakor még nem léteztek virágok, ezért a páfrányok közös jellemzője, hogy nem hoznak virágokat, spórák segítségével szaporodnak. Szintén közös tulajdonságuk a szeldelt levelek sokasága, melyek a zöld szín, különböző árnyalataiban, esetenként szürkés, vagy bordós árnyalatban játszanak.
Gondozás
A gondozásukra jellemző, hogy szeretik a meleg, nedves és párás környezetet, valamint a tápanyagban gazdag talajt is. A keményebb levelű fajok tolerálják a kevésbé párás környezetet is. A páfrányok jó választást jelenthetnek, ha például a fürdőszobában szeretnél valamilyen növényt tartani, itt a meleg és a magas páratartalom is adott számukra.
Talajigény
Talajigény szempontjából nem mondhatóak válogatósnak, ugyanakkor a tápanyagban gazdag talajban szeretnek a legjobban.
Tápanyagigény
Mivel a tápanyagdús talajt kedvelik, ültetés előtt érdemes feljavítani a talajt, ha szükséges, illetve rendszeresen tápanyag utánpótlásról gondoskodni.
Fényigény, hőigény
A meleg helyeket kedvelik, de a tűző napot már nem, inkább az árnyékosabb, félárnyékos helyek felelnek meg a számukra, egyes fajok a naposabb helyeken is boldogulnak.
Páraigény
A párás, nedves környezet az ideális számukra, így ha lakásban tartunk páfrányt, akkor a fürdőszoba például ideális választás.
Vízigény
Mivel a nedves helyeket kedvelik, rendszeres öntözést igényelnek, ugyanis a földjüket mindig nedvesen kell tartani.
Szaporítás
A páfrányok spórákkal szaporodnak, de az otthoni szaporításuk ezzel a módszerrel egyáltalán nem könnyű. Tőosztással nagyobb sikerrel járhatsz.
Teleltetés
A kertben tartott páfrányok mind télállóak, szépen átvészelik a hidegebb teleket is.
Betegségek, kártevők
A páfrányok nem érzékeny növények, ellenállnak a betegségeknek, és igazából kártevőjük sem nagyon akad.
Egyedi fejezet
Páfrány fajok
- Szobapáfrány (Nephrolepis exaltata)
Nephrolepis exaltata / Kép forrása: CityPlant.hu
A szobapáfrány (Nephrolepis exaltata) a Föld trópusi vidékeiről származó növény, mely a a vesepáfrányfélék családjába tartozik.
A Nephrolepsis nemzetség, mintegy 30 fajt számlál, ezek közül leggyakrabban a szobapáfránnyal (Nephrolepis exaltata) találkozhatsz a kertészetek kínálatában.
Léteznek erősebb és gyengébb növekedésű, hullámos, ráncolt és többszörösen szárnyalt levelű fajták is, sőt olyanok is melyek szaporításra is alkalmas hosszú indákat növesztenek.
A szobapáfrány nemcsak szép külseje, és viszonylag egyszerű gondozása miatt hasznos szobanövény. Kevésbé ismert tulajdonsága, hogy a légtisztító, méregtelenítő szobanövény is.
Ez azt jelenti, hogy a szén-dioxidon kívül, más káros anyagokat is kiszűr a levegőből. A NASA “Levegő javítása növényekkel” című tanulmánya szerint, a szobapáfrány a xylol lebontásában jeleskedik.
- Szarvasagancs páfrány (Platycerium bifurcatum)
A szarvasagancs páfrány Ausztrália, Peru, Madagaszkár és Új-Guinea területén őshonos fánlakó páfrány. Külseje nagyon különleges, eltérő a többi páfrányétól.
Levélzetét agancs formájú világoszöld, kissé szürkés árnyalatú levelek, valamint egymásra boruló meddő, kagylós levelek alkotják. Utóbbiak feladata eredeti élőhelyén a kapaszkodás, valamint a tápanyagok összegyűjtése.
A Platycerium nemzetség 17 fajából a Platycerium bifurcatum a leggyakoribb a kertészeti üzletek kínálatában. Ez a népszerű faj, Angliában, már az 1800-as évek elején megjelent. Legszebben egy függesztett cserépben, ámpolnában mutat.
- Madárfészekpáfrány (Asplenium nidus)
A madárfészekpáfrány (Asplenium nidus) a fodorkafélék családjából származó, Ázsia, Afrika, és Ausztrália trópusi esőerdeiben gyakori növényfaj.
A félárnyékos, egész évben 20 fokos vagy annál melegebb szobahőmérsékletű helyet igényel, 16 foknál hűvösebb soha ne legyen. Lágy vízzel rendszeresen öntözd, tavasszal és nyáron mérsékelt töménységű tápoldatot is kapjon 2-3 hetente.
- Bőrpáfrány (Arachnoides adiantiformis)
A bőrpáfrány (Arachnoides adiantiformis) a pajzsikafélék családjába tartozó, Dél-Afrika, Közép- és Dél-Amerika, Ausztrália, Polinézia, és Új-Zéland területén gyarkori növényfaj.
A nem napos, világos, vagy félárnyékos helyet, valamint a magas páratartalmat kedveli. Egész évben szobahőmérsékleten tarthatod, télen hűvösebben is, de 12 fok alatt alig növekszik. Nyáron a szabadba is kiteheted.
Az öntözés során használj szobahőmérsékletű, lágy vizet, és tartsd egyenletesen nedvesen a földjét. Télen hűvös helyen csökkentsd, meleg helyen növeld a vízadagot.
- Bordapáfrány (Blechnum gibbum)
A bordapáfrány (Blechnum gibbum) a bordapáfrányfélék családjába tartozó, Dél-Amerika, Új-Kaledónia területén gyakori növényfaj. Nyáron meleg, télen is legalább 18 fokos, világos, vagy félárnyékos helyet igényel. A huzattól óvd, és figyelj rá, hogy földje se legyen hideg.
Télen öntözd kicsit kevesebbet, nyáron tartsd egyenletesen nedvesen. Gondoskodj közvetett párásításról, ne permetezd vízzel a leveleit.
- Éplevelű gímpáfrány (Phyllitis scolopendrium)
Az éplevelű gímpáfrány (Phyllitis scolopendrium) a fodorkafélék családjába tartozó, Európa, Kisázsia, Észak-Afrika, USA és Japán területén is előforduló kedvelt dísznövény. Ideális északi fekvésű szobákba, ablakba az egész évben félárnyékos, vagy árnyékos helyet kedveli.
A hőmérséklet télen 10, nyáron 15-18 fok körül legyen. Május közepétől októberig szabadban is tarthatod. Az öntözés során tartsd egyenletesen, de ne túlságosan nedvesen a földjét. Permetezd gyakran mivel a magas páratartalmat kimondottan igényli.
- Microlepia páfrány (Microlepia speluncae)
A microlepia páfrány (Microlepia speluncae) a Föld trópusi vidékein előforduló páfrányfaj. Egész nap világos, de nem napos, tavasszal és nyáron 20 fok körüli, ősszel és télen legalább 16 fok hőmérsékletű helyet kíván. Szereti a magas páratartalmat.
Gyökérlabdáját tartsd állandóan nedvesen, különben levelei lelankadnak, öntözéséhez szobahőmérsékletű lágy vizet használj. Hűvösebb helyen, télen kevesebb vizet adj neki. Gyakran permetezd vízzel, és gondoskodj közvetett párásításról is.
- Szárnyaspáfrány (Pteris cretica)
A szárnyaspáfrány (Pteris cretica) a Föld trópusi és szubtrópusi területeiről, valamint a Földközi-tenger vidékéről származó növény. Félárnyékos, árnyékos páradús környezetben érzi jól magát.
Nyáron módjával öntözd, tartsd egyenletesen nedvesen a földjét, télen alacsonyabb hőmérsékleten ennél kevesebb vizet kapjon. Óvd a huzattól, levélzetét időnként permetezd vízzel.
- Sarlós babérpáfrány (Cyrtomium falcatum)
A sarlós babérpáfrány (Cyrtomium falcatum) Kína és Japán területén őshonos örökzöld páfrány, amely élénkzöld, kissé fényes, lándzsa alakú levelek alkotta levélzetével díszít. Gondozása, abból a szempontból egyszerűbb, mint a többi páfrányé, hogy valamivel alacsonyabb páratartalommal is beéri.
- Korsópáfrány (Davallia bullata)
A korsópáfrány (Davallia bullata) a korsópáfrányfélék családjába tartozó, a Kanári-szigeteken, és Ázsia trópusi vidékein elterjedt növény. A magas páratartalmat, a világos, de nem napos, egész évben meleg, legalább 18 fok hőmérsékletű helyet kedveli.
Tartsd állandóan nedvesen a följét, szobahőmérsékletű, lágy vízzel öntözd. Földje soha ne száradjon ki.
Összefoglaló
A páfrányok több millió éve léteznek a Földön, és 200 alosztályba, illetve nemzetségbe közel 9000 faj tartozik. Számos olyan faj van, melyekkel gyakran találkozhatunk a kertekbe, de szobanövényként sem ismeretlen a páfrány. A gondozása nem túl bonyolult, azt azon figyelembe kell venni, hogy a meleg, nedves, párás környezetet és a tápanyag-dús talajt kedveli. Ha ezeket biztosítani tudod a számára, akkor szép dísze lehet a kertnek, de akár a lakásnak is.