A nyílgyökér (Maranta) bemutatása

Maranta leuconeura ‘Kerchoviana’ / Kép forrása: Wikipédia / Szerző: Vlmastra
A nyílgyökér a nyílgyökérfélék családjába tartozó levélzetével díszítő növény. A Maranta nemzetségbe 23 fajt sorolunk, eredeti élőhelyüket Dél-Amerika esőerdei jelentik. A 23 Maranta fajból leggyakrabban a Maranta leuconeura-t és ennek a fajnak a különféle változatait találod a kertészetek kínálatában.
A nyílgyökér megjelenése nagyon hasonlít egyes zebralevél (Calathea) fajokéra, melyek szintén a nyílgyökérfélék családjának tagjai. A nyílgyökér levelei nagyméretűek és mintásak, a különféle változatok mintázata eltérő és rendívül változatos.

Maranta leuconeura ’Erythroneura’ / Kép forrása: Wikipédia / Szerző: Krzysztof Ziarnek, Kenraiz
A Maranta leuconeura ’Kerchoveana’ változat levele világoszöld árnyalatú, és sötétzöld szabálytalan formájú foltok díszítik. A Maranta leuconeura ’Erythroneura’ levele smaragdzöld színű, a fő levélér mentén világos cikcakkos sáv fut végig, a mellék erek piros árnyalatúak.
A Maranta leuconeura ’Massangeana’ levelei valamivel kisebb méretűek, a levelek smaragdzöld árnyalatúak, a levelek fonákja piros színű. A Maranta leuconeura ’Marisela’ levelei smaragdzöld színűek, a főér és mellékerek pedig egészen világoszöld árnyalatúak.
A nyílgyökér (Maranta) gondozása
Elhelyezés, hőmérséklet

Maranta leuconeura ‘Marisela’ / Kép forrása: Wikipédia / Szerző: Krzysztof Ziarnek, Kenraiz
A nyílgyökér világos, de nem tűző napos helyen érzi magát legjobban. Melegigényes növény, ezért olyan világos helyet keress számára, ahol egész évben legalább 18fokos a hőmérséklet.
Öntözés, tápoldatozás
Tavasszal és nyáron rendszeresen öntözd, mivel vízigényes növény, télen kevesebb vizet adj a növénynek. Tavasszal és nyáron kéthetente tápoldatozhatod, ősszel és télen hagyd el a tápoldatozást.
Párásítás
A nyílgyökér eredeti élőhelyéből adódóan nagyon szereti a párás környezetet, ezért érdemes leveleit lágy vízzel permetezned. A közvetlen párásítást kiegészítheted közvetett párásítással is, ehhez állítsd a növény cserepét, kaviccsal és vízzel töltött tálcára.
Átültetés, szaporítás
Ha a nyílgyökér földje elhasználódott, esetleg kinőtte a cserepét, akkor tavasszal ültesd át A típusú virágföldbe. Az átültetéskor tőosztással szaporíthatod a növényt. Dugvánnyal is szaporítható, a dugványok meggyökeresedéshez párás környezetet kell biztosítanod.
Kártevők, betegségek
Kártevők közül a takácsatkák okozhatnak problémát, ezeknek a kártevőknek kedvez a száraz levegő, ezért is fontos párásításról gondoskodni. Túlságosan napos helyen kifakulhatnak a növény levelei, míg ha hűvös helyen tartod, levélelhalás jelentkezhet. A megfelelő gondozással és ideális helyválasztással megelőzheted ezekez a problémákat.
Képek forrása:
Wikipédia / Szerző: Krzysztof Ziarnek, Kenraiz
Wikipédia / Szerző: Krzysztof Ziarnek, Kenraiz