Ha kisgyerek vagy lakásban tartott háziállat is van a családban nem árt, ha ismered a legkedveltebb szobanövények közül azokat, amelyek mérgezők.
Időről időre felbukkannak a weboldalakon és közösségi oldalakon ilyen témájú írások, melyek sok esetben hangzatos, hatásvadász címekkel keltenek pánikot a kezdő szobakertészek, kertbarátok körében.
Mélyen elszomorít és dühít is, hogy ez az egyébként lényeges téma sok esetben csak az olvasószám növelésének eszköze és nincs igény a szerzőkben a valós, tárgyilagos tájékoztatásra. Gyakran nem a hiteles kertészeti oldalak, hanem a kattintásvadász álhír oldalak “gyilkos növényekről” szóló írásai jutnak el a szélesebb tömegekhez.
Részben az ilyen írások miatt születnek a dühös és értetlen hozzászólások, hogy hogyan lehet például egy szobanövény egyszerre légtisztító és mérgező is (pl. vitorlavirág, anyósnyelv).
Attól, hogy egy növény nedve mérgező vagy irritáló, még kiszűrhet káros anyagokat a levegőből, ilyen egyszerű. Ezeknek az írásoknak azonban, sajnos nem célja az ilyen látszólagos, de nem valós ellentétek feloldása.
Ezért írtam meg ez a bejegyzést, melyben összefoglalom, hogyan fejthetnek ki mérgező hatást a növények, és milyen dolgokra kell figyelned, hogy teljes nyugalommal tarthasd őket.
Összegyűjtöttem 23 gyakori szobanövényt is mérgező hatásuk erősségével együtt, a táblázatot a bejegyzés végén találod.
Hogyan fejtenek ki mérgező hatást a szobanövények?
Legtöbbször a növényben található nedv okozhat irritációt a bőrre kerülve, szembe jutva vagy lenyelve. Ez a metszés, átültetés, szaporítás során okozhat gondot, ha kifolyik a nedv és közvetlenül a bőrre kerül.
A másik eset, hogy megrágva, lenyelve fejt ki mérgező hatást a szobanövény, vagy a növény valamelyik része. Felnőtt embernek nem igen jut eszébe, hogy a szobanövényeit a szájába vegye.
A növényi részek lenyelése így csak a nagyon pici gyerekek és a háziállatok esetében merülhet fel reális kockázatként.
Mi a teendő, ha mérgező szobanövényed van?
Egyszerű megoldás, ha olyan helyet keresel a növény számára, ahol garantáltan nem tud hozzáférni sem kisgyerek, sem a a lakásban élő háziállatod. Ha ez nem lehetséges, csak akkor mondj le az adott növény tartásáról, ajándékozd el, és keress helyette más, nem mérgező szobanövényt.
A másik dolog, amivel megelőzheted a kellemetlenségeket, ha minden szobanövénnyel kapcsolatos munkához – ültetés, átültetés, szaporítás, metszés – kesztyűt veszel fel, és a munka befejeztével alaposan kezet mosol.
Ha valamelyik szobanövényed szerepel listán, ne rohanj vele rögtön a szemeteshez, és ne dőlj be a hangzatos, gyilkos szobanövényekről szóló címeknek, csak legyél tisztában az esetleges kockázatokkal, és előzd meg a bajt az előbbi módszerekkel.
A táblázatban a növény magyar és latin nevét, a harmadik oszlopban, a mérgező hatás erősségét tűntettem fel.
23 gyakori mérgező szobanövény:
agávé anyósnyelv borostyán buzogányvirág ciklámen dracéna fikuszok filodendron flamingóvirág japán cikász pompás kutyatej klívia könnyezőpálma kroton legénypálma mikulásvirág nyíllevél bambuszpálma rákvirág sugárarália törpebors vitorlavirág zebrapletyka | Agave sp. Sansevieria trifasciata Hedera helix Dieffenbachia compacta Cyclamen persicum Dracaena sp. Ficus sp. Philodendron sp. Anthurium sp. Cycas revoluta Euphorbia milii Clivia miniata Monstera deliciosa Codiaeum variegatum Zamioculcas zamiifolia Euphorbia pulcherrima Syngonium sp. Chamaedorea seifrizii Aglaonema sp. Schefflera sp. Peperomia obtusifolia Spathyphyllum sp. Tradescantia zebrina | közepes alacsony magas nagyon magas magas alacsony-közepes alacsony-közepes alacsony-magas magas nagyon magas alacsony magas közepes magas nagyon magas alacsony közepes alacsony közepes alacsony alacsony közepes alacsony |
Képek forrása:
Flickr / Szerző: Quinn Dombrowski / Licence: CC BY-SA 2.0
Pixabay.com