A csillagfürt (Lupinus) már az ókorban is ismert növény volt, így egy nagyon régi kultúrnövényről van szó. Már az ókori rómaiak is ismerték, és termesztették a fehér virágú változatát, később a franciák zöldtrágyaként kezdték hasznosítani. Hazánkban csak a 19. század végén kezdték megismerni ezt a növényt, jelenleg két fő faját termesztik a fehér és a sárgavirágú csillagfürtöt, melyeknek van édes és keserű változata is. A csillagfürt keserű változatát főként zöldtakarmányként hasznosítják, mivel mérgező, az édes változatát azonban takarmányozásra, legeltetésre, és silózásra is szokták használni.
Kertekben is elterjedt növény, találkozhatunk egynyári és évelő változatával is. Az évelő csüllagűrt fajok más évelőkkel jól társíthatók, de önmagukban vagy csoportba ültetve is jól érzik magukat. A csillagfürt fajok lágyszárú növények, melyeknek mélyre nyúló karógyökerük van. A különböző fajok mérete eltérő lehet, létezik nagyméretű, de közepes termetű faja is. A levelek számában is mutatnak eltérést az egyes fajok, ahogyan a virágok színében is. Magyarországon leginkább a sárga és a fehérvirágú fajokat találjuk meg, de létezik kék színű csillagfürt is. A virágok szár végén találhatóak, laza fürtökben helyezkednek el, és tavasz végén, nyár elején nyílnak.
Gondozása
A csillafürt gondozása nem túl összetett, így kezdő, hobbi kertészek számára is ajánlott
Talaj igény
Az egyes fajok talajigénye eltérő lehet, az erdei csillagfürt például nem kényes a talaj fajtájára, ugyanakkor a törpe csillagfürt esetében az enyhén savanyú talaj az ideális. A meszes talajt a legtöbb csillagfürt faj nem kedveli, ezt érdemes kerülni.
Tápozás
Tápozást nem igényel, viszont ha másodvirágzásra szeretnéd ösztönözni a növényt, akkor érdemes egy kevés tápoldattal megöntözni.
Fényigény
Fajonként eltérő fényigényű növény, egyes fajai a tűző napon is jól érzik magukat, mások inkább a félárnyékot kedvelik.
Vízigény
Ez a tulajdonság leginkább az adott faj fényigényétől függ, ugyanakkor általánosságban elmondható, hogy a szárazságot egyik csillagfürt faj sem szereti, tehát hosszabb csapadékmentes időszakokban érdemes öntözésről gondoskodni.
Hőigény
Szaporítás
A csillagfürt legegyszerűbben magról szaporítható. Ez történhet előnevelet palánták formájában, de vethetjük szabad földbe is. A palántákat már márciustól nevelheted beltérben, de ha szabadföldbe szórnád a magokat, azzal érdemes megvárni a májust, amikor már elmúlnak a talaj menti fagyok. Ugyanakkor magától is gyorsan elszaporodik, mert önvető tulajdonsággal bír.
Metszés
A csillagfürt fajok általában nem igényelnek metszést, ugyanakkor az első virágzás után a szárak visszametszésével másodvirágzásra ösztönözetjük. Az elszáradt virágokat érdemes eltávolítani a növényről.
Ültetés, átültetés
A magok elvetésére a március vége a legideálisabb. Válassz kis méretű cserepeket, és töltsd meg őket virágföld és komposzt keverékével. A magok könnyebben kicsíráznak, ha a vetés előtti éjszakán langyos vízbe áznak.
Virágzás
Bár fajonként eltérő lehet, a csillagfürt jellemzően tavasz végétől nyár végéig virágzik.
Betegség, kártevők
Bár a csillagfürt viszonylag ellenállónak mondható a lisztharmat megtámadhatja, illetve a csigák is előszeretettel megdézsmálják, különösen a szabadban nevelt csillagfürt palántákat.