A csillagvirág (Scilla) a spárgafélék családjába tartozó növénynemzetség, melybe évelő, hagymás növényeket találunk. Csillagvirágból számos faj és alfaj létezik, melyek közül a legtöbb faj kora tavasszal virágzik. A virágok kék, néha fehér, lila vagy rózsaszín színben pompázhatnak. Csillagvirággal a természetben is találkozhatunk, főleg üde talajú, lombhullató erdőkben, viszont a vadon élő fajok szinte mind fokozottan védettek. Csillagvirág a kertészetekben is kapható, így a kertünkbe is kerülhet ebből a kedves, főleg tavasszal virágzó növényből.
Számos faj létezik hazánkban, melyek közül a legismertebbek a bókoló csillagvirág (Scilla siberica), a tavaszi csillagvirág (Scilla bifolia), a kedves csillagvirág (Scilla amoena), a balkáni csillagvirág (Scilla litardierei) a perzsa csillagvirág (Scilla mischtschenkoana) és az angol csillagvirág (Hyacinthoides non-scripta)
Gondozása
A csillagvirágnak nincsenek nagy igényei, a gondozása emiatt pedig nem túl bonyolult.
Talajigény
A csillagvirág fajok elsősorban üde talajú erdőkben fordulnak elő, ezért érdemes üde, laza, jó vízáteresztő képességű talajt választani a számukra.
Tápozás
Külön tápozást nem igényel, bár a talajt ültetés előtt érdemes kicsit feljavítani.
Fényigény
Napos, félárnyékos helyen fejlődik a legszebben, lehetőleg ilyet keress a számára.
Vízigény
A csillagvirág vízigénye közepesnek mondható, vagyis mérsékelt, de rendszeres öntözést igényel. Figyeljünk arra, hogy a talaja mindig kicsit nyirkos legyen, túlöntözni viszont nem szabad, mert a hagymája rothadásnak indulhat.
Szaporítás
Szaporítani magvetéssel lehet, illetve a fiókhagymák leválasztásával.
Ültetés, átültetés
Ha hagymákkal szaporítod a csillagvirágot, akkor a hagymáját 10 cm mélyre érdemes ültetni, majd földdel betakarni.
Virágzás
Általában kora tavasszal virágzik, ám létezik ősszel virágzó csillagvirág faj is.
Betegség, kártevők
Betegségekkel és kártevőkkel szemben ellenállónak mondható növény.