A hársfa (Tilia) nemzetség hozzávetőleg 40 fajt tartalmaz, melyek közül 15 faj Kínában őshonos, de számos más mérsékelt égövi területen találkozhatunk ezzel a nemzetséggel, köztük Magyarországon is. Mivel a hársfák között nem ritka a kereszteződés, számos hibrid hársfaj is létezik. A leggyakoribb hazai hársfajok a Kislevelű hárs (Tilia cordata), Nagylevelű hárs (Tilia platyphyllos), melyek Európában és a Kaukázusban őshonosak, az Amerikai hárs (Tilia americana), amely inkább az Észak-Amerikai kontinensen terjedt el, és az Ezüst hárs (Tilia tomentosa).
A hársfa virágát a népi gyógyászat is használja, a hársfatea számos gyógyító hatással bír. A hársfák lombhullató fafajok, melyek fajtától függően akár 30 méter magasra is megnőhetnek, de az átlagos magasságuk 15-20 méter. A leveleik élénk zöldek és sötétzöldek is lehetnek, a méretük is változatos, lehetnek kisebbek és nagyobbak is, általában szív formájúak. Érdemes magányosan ültetni, szép kúp vagy tojásdad lombkoronát nevel. A virágai illatosak, a méhek nagyon kedvelik.
Gondozása
A hársfák viszonylag ellenállóak. A legellenállóbb közöttük az ezüst hárs, melyet akár városi környezetbe is ültethetünk, mert még a szennyezett levegőt is jól bírja. Igényesebbnek mondható a nagylevelű hárs, mely a melegre, a szárazságra és szennyezett levegőre is érzékenyebb.
Talajigény
Talaj típusára nem kényes, szinte bármilyen talajban megél, de leginkább a nedvességet jól tartó, humuszban és tápanyagokban gazdag talajt kedveli.
Tápozás
Tápozást alapvetően nem igényel, de ültetés előtt érdemes feljavítani a talajt.
Fényigény
A fényigénye közepes, ezért érdemes szélvédett, napos, világos helyet keresni a számára.
Vízigény
Nem vízigényes faj, bár a nagylevelű hárs rendszeres öntözést igényel. A többi faj viszonylag jól tűri a szárazságot is. A fiatal növényeket célszerű rendszeresen öntözni.
Szaporítás
Szemzéssel szaporítható.
Metszés
Metszést nem igényel, hiszen önmagába is szép lomboronát nevel.
Teleltetés
A hárs ellenáll a téli fagyoknak, így nem igényel különösebb teleltetést.
Betegség
Betegségekre nem érzékeny.
Kártevők
A kártevők közül a levéltetvek és a takácsatkák okozhatnak gondot.