A kökörcsin (Pulsatilla sp.) egy kedves tavaszi évelő növény, mely a boglárkafélék családjába tartozik, és elsősorban Európában és Észak-Amerikában terjedt el. Elsősorban sztyeppéken, pusztafüves réteken találkozhatunk vele a természetben, de kertekbe is ültetik. Főleg sziklakertekben, vadvirágos kertrészekbe vagy évelőágyásokba ültetik. A neve az ótörök „kök” szóból eredeztethető, amely magyarul kéket jelent. Több népies neve is ismert, mint a lókökörcsin, kikirics, kükörics, tikdöglesztő, alamuszvirág, kokasharang, varjúkikerics.
Magyarországon több kökörcsinfaj is nyílik. A legelterjedtebbek a mezei kökörcsin (Pulsatilla pratensis), fekete kökörcsin (P. pratensis subsp. nigricans), mely a mezei kökörcsin egyik alfaja, a leánykökörcsin (Pulsatilla grandis), a magyar kökörcsin (Pulsatilla flavescens, P. hungarica), a tátogó kökörcsin (Pulsatilla patens), a tavaszi kökörcsin (Pulsatilla vernalis), a nyugati kökörcsin (Pulsatilla vulgaris) és a hegyi kökörcsin (Pulsatilla montana). A kertekben leginkább a nyugati kökörcsint tartják, de a többi faja is előfordulhat. A természetben a kökörcsin védett növénynek minősül, ezért ha kirándulás közben találkozunk vele, tilos letépni.
Főleg a szép virágai miatt ültetik, melyek kora tavasszal nyílnak. A virágok 5-7 centisek, harang alakúak, szőrösek, és fajtól függően lilásak, rózsaszínesek vagy kékesibolya színben pompázhatnak.
Gondozása
Nem igényel különösebben nagy odafigyelést, mert nem túl igényes növény.
Talajigény
Nagy igényei nincsenek, leginkább a laza, kavicsos talajt kedvel.
Tápozás
A tápanyagigénye átlagosnak mondható, ültetés előtt a talaj feljavítását érdemes elvégezni.
Fényigény
A fényigénye átlagosnak mondható, napos és félárnyékos helyeken fejlődik a legszebben.
Vízigény
Átlagosnak mondható, elviseli a szárazságot is.
Szaporítás
Szaporítása magvetéssel, illetve gyökérdugványozással oldható meg. Ez utóbbit érdemes télen végezni.
Ültetés, átültetés
Érzékeny a bolygatásra, ezért érdemes már elsőre eltalálni, hova ülteted. Az átültetést nem viseli jól.
Virágzás
Virágait kora tavasszal hozza.
Betegség, kártevők
Betegségekre és kártevőkre nem fogékony, ellenállónak mondható.
Fontos tudnivalók
A kökörcsinek közül a mezei kökörcsin mérgező növény, leszedve bőrirritációt okoz, ennek ellenére a népi gyógyászat előszeretettel használja. A leánykökörcsint is használták a homeopátiában, asztmatikus görcsök csillapítására vagy fejfájás enyhítésére, de manapság nem javasolt a használata.