A tulipánfa (Liriodendron) a liliomfélék családjába tartozó növénynemzetség, melynek mindössze két faja létezik: a kínai tulipánfa és az amerikai tulipánfa. Ahogy a fajok neve is mutatja, a tulipánfa Ázsiában és Amerikában őshonos, ahol haszon és díszfaként is ültetik. Hazánkban leginkább az amerikai tulipánfa terjedt el. Őshazájában akár 50 méteresre is megnőhet, Európában, így hazánkban is 10-20 méter magasságot ér csak el. Bár őshazájában a bútorkészítés kedvelt alapanyagának számít, Magyarországon díszfaként tartják leginkább számon, elsősorban gyönyörű lombozata miatt ültetik.
A tulipánfa lombkoronája jellemzően kúpos, piramis alakú, az idősebb példányok esetében kiszélesedő. Levelei tulipán alakúak, melyről a nevét is kapta. Tavasztól nyárig zöldek, ám ősszel sárgás-aranysárgás színt öltenek. Virágai mutatósak, a lombozat felső részén nyílnak, jellemzően nyár elején. Termése tobozszerű és pikkelyes, a tél beköszöntéig az ágon marad.
Gondozása
Helyigényes növény, tehát ha ilyet vásárolnál, mindenképp számolj azzal, hogy nagy helyet kell biztosítanod neki. Ugyanakkor a gondozása meglehetősen könnyű, a megfelelő öntözésen és az időnkénti metszésen kívül nem igényel nagyobb odafigyelést.
Talaj igény
Talaj tekintetében nem válogatós, de ha teheted jó vízáteresztő képességű, tápanyagdús földet keress a számára. Amennyiben a talaj nem elég jó, érdemes kicsit feljavítani.
Tápozás
A tápanyagdús talajt kedveli, így ültetés előtt érdemes gondoskodni a megfelelő tápanyag mennyiségéről.
Fényigény
A tulipánfa fényigényes növény, ezért napos, világos helyet keress a számára.
Vízigény
Bár nem mondható különösebben vízigényes növénynek, azt nem árt tudni, hogy száraz talajban a fejlődése lelassul, így érdemes mérsékelt, de rendszeres öntözésről gondoskodni.
Szaporítás
Magról is szaporítható, azt azonban nem árt tudni, hogy a tulipánfa 7-8 éves kora körül hoz először virágot, és az első virágzást követő második-harmadik évben válnak a magok csíraképessé, de ezen magok csírázóképesség sem túl magas. A magok egyenetlenül fejlődnek, sokszor csak a második évben kelnek ki. Hatékonyabb és gyakoribb szaporítási módja az oltással vagy bujtással történő szaporítás.
Metszés
Ahhoz, hogy a tulipánfának dekoratív lombkoronája legyen, érdemes időnként metszeni. A tavaszi metszést április első hetére célszerű időzíteni, amikor már elvonulnak a fagyok. A letört, elhalt és sérült ágakat ilyenkor nem árt eltávolítani. Az alakító metszésre nyáron kerüljön sor, melyet a hosszúra nyúlt ágak levágásával tehetsz meg. Ha túl dúsnak találod a lombkoronát, ritkítani is lehet, erre is a nyár a legalkalmasabb időszak.
Ültetés, átültetés
Az átültetést nem viseli jól, ezért mindenképp végleges helyet keress a számára, ha elülteted. Az ültetés előtt a gödörbe érdemes érett műtrágyát tenni, jól beöntözni, és ebbe ültetni a tulipánfát. Ültetés után taposással tömörítheted a talajt, majd alaposan öntözd be.
Virágzás
A tulipánfa a növény 7-8 éves korától virágzik, a virágzás nyár elejére tehető.
Betegség
Betegségekkel szemben ellenálló, bár a gombás betegségek megtámadhatják.
Kártevők
Kártevőkkel szemben ellenálló, bár időnként a pajzstetvek és a levéltetvek megtámadhatják.
Érdekességek
Gyakorta keverik össze a liliomfával, mert a latin neve Liriodendron, pedig két különböző fajról van szó.